SADOBABA FORUMLARI
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Pardus 2009 RC2 Çıktı! (İŞLETİM SİSTEMİ)

YazarMesaj
Max Payne
yetkililer
yetkililer
Max Payne

Doğum tarihi : 02/06/91
Toplam Puanı : 18081
Pardus 2009 RC2 Çıktı! (İŞLETİM SİSTEMİ) 7e88769fc29bba698776939fec849a75

Pardus 2009 RC2 Çıktı! (İŞLETİM SİSTEMİ) Empty
MesajKonu: Pardus 2009 RC2 Çıktı! (İŞLETİM SİSTEMİ)   Pardus 2009 RC2 Çıktı! (İŞLETİM SİSTEMİ) I_icon_minitimeÇarş. Eyl. 09, 2009 2:58 pm

Pardus 2009 sürümüne bir hafta kala, son aday sürüm olan Pardus 2009 RC2, sürüm yöneticisi Onur KÜÇÜK tarafından duyuruldu. Bu deneme sürümümüze, her zaman olduğu gibi Pardus FTP sunucularından, ftp://ftp.pardus.org.tr/pub/pardus/kurulan/2009-RC2/ adresini kullanarak ulaşabilirsiniz.

Sorunsuz bir kurulum için lütfen dosyaları indirdikten sonra dosya özetlerini kontrol etmeyi unutmayın. CD'lerinizi kaliteli medyalar üzerine, DAO modunda ve en fazla 16x hızında yazdığınızdan emin olun.

Aday Sürümde Ne Yenilikler Var?

Pardus 2009 RC2 sürümüyle beraber, kullanıcılarımız hataları giderilmiş ve yepyeni bir arayüze sahip bir sürümle karşılaşacak.
Beta sürümden son aday sürüm RC2'ye uzanan süreçte, çok sayıda iyileştirme ve hata düzeltmesi yapıldı. Geliştiricilerimizin yoğun çalışmaları sayesinde daha fazla donanım desteği geldi. Yazıcılar, kablosuz ağ aygıtları, kameralar, ses kartları, tarayıcılar ve DVB aygıtlarla ilgili bir sürü iyileştirme ve yeni sürücü, RC2'nin yenilikleri arasında.
Son aday sürümümüz, önemli temel bileşenlerle birlikte geliyor:

KDE 4.2.4
Linux çekirdeği 2.6.30.1
OpenOffice.org 3.1.0.6
Mozilla Firefox 3.5
Gimp 2.6.6
K3b 1.66
Xorg 1.6.2
ve daha pek çok güncel bileşen Pardus 2009 RC2 sürümünde kullanıcılarımızla buluşuyor.
Pardus 2009 RC2 sürümüyle birlikte Pardus 2009 Uluslararası Sürüm de FTP sunucularındaki yerini alıyor. Pardus 2009 RC2 ile birlikte, Pardus tarafından desteklenen 11 ayrı dilin çevirileri, bir önceki sürüme göre çok daha güncel ve iyileştirilmiş durumda.

Yeni Açılış Ekranları, Yeni Simgeseti

Pardus 2009 öncesindeki son aday sürüm olan bu sürüm, görsel açıdan yenilikleriyle dikkat çekiyor. OpenOffice.org, Gimp, DigiKam, K3b gibi pek çok yazılımın açılış ekranlarının değiştiğini ve Pardus 2009'un sürüm rengine kavuştuğunu şimdiden söyleyelim.
RC2'de baştan aşağı yenilenen görsel çalışmalardan sistem bileşenleri de payını aldı elbette. Grub, Bootsplash, KDM, KDE Splash gibi bileşenler yenilenirken, grafikerimiz Gökhan ÖZKAN'ın hazırladığı yeni duvar kâğıtları da Pardus 2009 Kurulum CD'sine girdi..

Bu sürümde kullanıcılarımızı görsel tarafta bekleyen en büyük yenilik, hiç şüphesiz, grafikerimiz Banu ÖNAL'ın hazırladığı yeni simgeseti Milky. Özgürlükİçin'in son sayısında da genişçe yer verdiğimiz Milky simgeseti, Tulliana'nın ardından özgür yazılım dünyasına hediye ettiğimiz ikinci simgeseti.

Yazılım Deposunda Yeni Paketler

Pardus 2009'un yazılım depolarını en hızlı oluşturan dağıtımımız olduğunu söylemiştik. Şimdiden 2.000'den fazla paketi içeren kararlı depomuz, kullanıcılarımızın uzun zamandır beklediği bazı önemli yazılımları da ağırlamaya başladı. Vektörel çizim programı Inkscape, 3B modelleme yazılımı Blender, radyo yayınları istemcisi KRadio gibi paketler depolarımızda yerlerini almaya başladılar.

Kaptan ve Göç Aracı Yenilendi

Pardus 2009'un son aday sürümü RC2'de Kaptan önemli yeniliklere sahip.
Bu son aday sürümle birlikte Kaptan'da Smolt desteği açılıyor. Bu sayede, "isteyen kullanıcılar", Pardus sistemlerine (herhangi bir kişisel bilgi iletmeden) otomatik olarak bilgisayar donanım bilgilerini Pardus sunucularına iletebilecekler. Bu bilgiler donanıma özel bir sayı ile sistemimize kaydoluyor. Burada elde edilen bilgiler hata bildirim süreçlerini hızlandırırken, kullanıcılarımızdan gelen bu bilgiler sayesinde, donanım desteği süreçlerimiz olumlu yönde gelişecek.

Bu sürümle birlikte bilgisayarlarında iki işletim sistemi bulunduran kullanıcılarımızın; Windows altında bulunan belgeleri, sık kullanılanları ve adres defterlerini Pardus'a taşımalarını sağlayan Göç Aracı da geri geliyor.

Bu Sürümün Bilinen Hataları

Bu aday sürümde Ağ Yöneticisi ve Paket Yöneticisi'nde de pek çok iyileştirme yapıldı. Açılışta otomatik ağ bağlantısı açamamak, ATI ekran kartlarındaki bazı sıkıntılar da bu son aday sürümle çözülmüş durumda.
Bu deneme sürümünün bilinen hatalarıysa şöyle:

Kaptan temalarında henüz Milky ile ilgili tema yok, seçilen temalar Oxygen ile geliyor, çözüm olarak tema seçilmeyebilir ya da tema seçtikten sonra sistem ayarlarından Milky simge setine geri dönülebilir.
Bilgisayarda Windows yoksa da Göç Aracı çalışıyor. Kullanıcılarımız bunu direkt kapatabilir.
Son olarak bir kez daha hatırlatalım. Pardus 2009 RC2'nin bir deneme sürümü olduğunu unutmayın. Bu yüzden, Pardus 2009 kararlı sürümünde yer alacak tüm yenilikler, henüz bu aday sürümünde yer almıyor. Çok hızlı ilerleyen gelişme süreci içerisinde depolarda sık sık paket güncellemelerinin yer alacağını unutmayınız.
Kullanım süresince karşılaşabileceğiniz hataları ve iyileştirme isteklerinizi, her zamanki gibi hata takip sistemimize bildirmenizi bekliyoruz.
Pardus 2009 RC2 Çıktı! (İŞLETİM SİSTEMİ) Pardus
https://hhfggfgfg.yetkin-forum.com

Pardus 2009 RC2 Çıktı! (İŞLETİM SİSTEMİ)
1 sayfadaki 1 sayfası